شا خه
دریچه ئی آشنائی با چهره های هنری - ادبی افغانستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     
آرشیو وبلاگ
 
نویسنده: فضل الرحیم رحیم - پنجشنبه ۱۳۸٦/۱/٢۳

دبیرکل سازمان ملل نسبت به خشونت های اخیر در افغانستان از جمله قتل یک خبرنگار افغان واکنش نشان داده است.از سائت بی بی برای افغانستان

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، با صدور بیانیه ای نگرانی عمیق خود را در باره "سطح نا امنی" در افغانستان ابراز داشته و ضمن اشاره به اقدامات خشونت آمیز شورشیان مسلح، آنچه را که قتل بیرحمانه اجمل نقشبندی، روزنامه نگار افغان در روزهای اخیر خوانده به شدت محکوم کرده است.

اجمل نقشبندی ماه گذشته همراه با یک خبرنگار ایتالیایی که از افغانستان دیدن می کرد ربوده شد و طالبان مسئولیت این آدم ربایی را برعهده گرفتند.

در جریان این آدم دزدی، طالبان راننده این روزنامه نگاران را به قتل رساندند.

چندی بعد، طالبان روزنامه نگار ایتالیایی را ظاهرا در برابر اقدام دولت در آزادی چند تن از اعضای ارشد این گروه از زندان رها کردند اما از رهایی آقای نقشبندی خودداری ورزیدند.

گفته می شود که طالبان برای آزادی این روزنامه نگار افغان نیز خواستار رهایی تعداد دیگری از زندانیان خود شده بود و از آنجا که دولت افغانستان این خواست را برآورده نکرد، روز یکشنبه اجمل نقشبندی را گردن زدند.

محکومیت قتل نقشبندی

اقدام طالبان در قتل این روزنامه نگار با محکومیت شدید در داخل و خارج از افغانستان همراه بوده است.


ظاهر طنین، نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد، از شورای امنیت، سازمان کنفرانس اسلامی و کشورهای همسایه افغانستان خواسته است گردن زدن اجمل نقشبندی به دست شورشیان طالبان را محکوم کنند.

آقای بان در بیانیه خود همچنین به حادثه حمله به کشته شدن شش تن از نیروهای کانادایی عضو آیساف در ولایت قندهار اشاره کرد.

در روزهای اخیر، افغانستان شاهد تشدید عملیات شورشیان مخالف دولت مرکزی بوده است.

از جمله گزارش شده است که در روز سه شنبه، شورشیان مظنون به عضویت در طالبان به یک ستون ارتش افغانستان در جنوب این کشور حمله کردند و چهار تن از ماموران دولتی را کشتند و تعدادی را زخمی کردند.

روز دوشنبه نیز درگیری بین شورشیان اسلامگرا و نیروهای دولتی تلفاتی را به هر دو طرف وارد کرد 

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :