شا خه
دریچه ئی آشنائی با چهره های هنری - ادبی افغانستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     
آرشیو وبلاگ
 
نویسنده: فضل الرحیم رحیم - پنجشنبه ۱۳۸٦/۱/٢۳

دهها نفر از روزنامه نگاران افغان در یک گردهمایی اعتراض آمیز نسبت به کشته شدن اجمل نقشبندی، روزنامه نگار افغان به دست طالبان، در برابر ساختمان پارلمان افغانستان در کابل شرکت کردند.  از سائت بی بی سی برای افغانستان

در این گردهمایی، اعلامیه ای به نمایندگی از اتحادیه ملی خبرنگاران، انجمن آزاد خبرنگاران افغانستان، انجمن رسانه های آزاد کشورهای آسیای جنوبی، کمیته دفاع از خبرنگاران افغانستان و رسانه های گروهی انتشار یافت.

در این اعلامیه، از رسانه های داخلی و خارجی خواسته شده که اخبار و رویدادهای مربوط به طالبان را برای یک هفته تحریم کنند، رسانه های چاپی بخش های از صفحه ای نخست خود را به رنگ سیاه چاپ کنند و رسانه های شنیداری و دیداری فردا (سه شنبه، 10 آوریل) ساعت سه بعد از ظهر برای دو دقیقه سکوت اختیار کنند.

روزنامه نگاران نیز در اجتماع اعتراض آمیز خود در راس ساعت سه بعد از ظهر (زمانی که مصادف با کشته شدن اجمل نقشبندی از سوی طالبان است) برای یک دقیقه سکوت اختیار کردند.

'مذاکرات ناکام'

اجمل نقشبندی حدود یک ماه پیش همراه با یک روزنامه نگار ایتالیایی در ولایت آشوب زده هلمند در جنوب افغانستان از سوی طالبان ربوده شد.

روزنامه نگار ایتالیایی در بدل رهایی پنج فرمانده ارشد طالبان از بازداشت دولت افغانستان، آزاد شد ولی اجمل نقشبندی، همچنان در اسارت طالبان باقی ماند.

دولت افغانستان می گوید رهایی اجمل نقشبندی نیز بخشی از معامله با طالبان بود ولی این گروه تنها روزنامه نگار ایتالیایی را آزاد کردند و برای رهایی اجمل، تقاضاهای تازه ای مطرح کردند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اعلام کرد که گفتگوی آنان با منابعی در گروه طالبان برای رهایی اجمل نقشبندی ادامه داشت و طالبان قبل از پایان مهلتی که به دولت افغانستان داده بودند، به کشتن او اقدام کردند.

دولت افغانستان و سازمان ملل متحد کشته شدن اجمل نقشبندی را به شدت محکوم کرده و آن را عمل "بی رحمانه" توصیف کرده اند.

تحریم رسانه ای

با این حال روزنامه نگاران افغان در اجتماع اعتراض آمیز خود در کابل، از دولت افغانستان خواسته اند تا کارکردهای خود را در مورد فراهم کردن زمینه برای رهایی مصئون اجمل نقشبندی توضیح دهد.

این روزنامه نگاران با طرح این موضوع، از دولت تقاضا کرده اند که به "تعهد خود در مورد حفظ امنیت شغلی روزنامه نگاران بر اساس قوانین نافذ در کشور عمل کند."

در اعلامیه ای که از سوی روزنامه نگاران افغان انتشار یافته همچنین آمده است که "سکوت و سهل انگاری" جامعه جهانی در برابر رهایی اجمل نقشبندی سوال برانگیز است.

این اعلامیه با اعلام تحریم یک هفته ای اخبار مربوط به طالبان در رسانه های داخلی و خارجی، از روزنامه نگاران تقاضا کرده اند که با این کار حمایت خود را اجمل نقشبندی نشان دهند.

این نخستین بار است که رسانه ها در افغانستان تصمیم به تحریم اخبار مربوط به طالبان می گیرند.

در گذشته، فرماندهان نظامی طالبان به رسانه ها هشدار داده اند که اگر در نشر اخبار مربوط به فعالیت های آنان کوتاهی کنند و یا آمار نادرستی از تلفات آنان ارایه دهند، کشته خواهند شد.

خشم و نگرانی

به نظر می رسد اعتراض روزنامه نگاران افغان به کشته شدن اجمل نقشبندی، ناشی از دو حس خشم و نگرانی است؛ خشم از کشته شدن یک همکار و نگرانی از تهدید فزاینده ای که آرام آرام متوجه جامعه روزنامه نگاران در افغانستان می شود.

به دنبال معاوضه فرماندهان طالبان با روزنامه نگار ایتالیایی، نگرانی های زیادی در میان روزنامه نگاران در افغانستان بوجود آمد که مبادا این موضوع طالبان را به ربودن روزنامه نگاران بیشتر و طرح تقاضاهای مشابه از دولت تشویق کند.

اگرچه دولت افغانستان تاکید کرده که رهایی فرماندهان طالبان یک امر استثنایی بود و در آینده تکرار نخواهد شد ولی اعلام موضوع ظاهرا از نگرانی روزنامه نگاران کم نکرده است.

هم اکنون دو شهروند فرانسوی و سه افغان در اسارت طالبان قرار دارند و موضعگیری این گروه در برابر گروگان هایشان هنوز روشن نشده است

 

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :