شا خه
دریچه ئی آشنائی با چهره های هنری - ادبی افغانستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     
آرشیو وبلاگ
 
نویسنده: فضل الرحیم رحیم - دوشنبه ۱۳۸٦/۱/٢٠

خبر قتل خبر نگار افغان مایهء یاس و ناامیدی برای همه افغانها

ما جرای گروگان گیری سه نفر( خبر نگار افغان ، خبر نگار ایتالیائی و راننده ء افغان ) در ولایت هلمند در اغاز با سربریدن راننده ء افغان و بعد با رهائی پنچ نفر از طالبان در بدل یکنفر خبر نگار ایتالیائی و بتاریخ 8 اپریل سال روان عیسوی با به قتل رسانیدن اجمل نقشبندی خبر نگار افغان به پایان رسید. و خبر قتل نقشبندی در سائت بی بی سی امروز تحت این عنوان به نشر رسیده

طالبان ادعا کرده اند که اجمل نقشبندی، روزنامه نگار افغان را که به همراه خبرنگار ایتالیایی در جنوب افغانستان ربوده بودند، به قتل رسانده اند.

فردی که خود را سخنگوی ملا دادالله، فرمانده نظامی طالبان معرفی می کرد، در تماس با بی بی سی گفت که آنان اجمل نقشبندی را حوالی بعد از ظهر امروز (یکشنبه، ۸ آوریل) کشتند.

او گفت طالبان در بدل رهایی این روزنامه نگار افغان، خواستار آزادی دو نفر از اعضای گروه خود از بازداشت دولت افغانستان شده بودند ولی هیچ جوابی در این زمینه از سوی مقامات افغان دریافت نکردند.

دولت افغانستان تا حالا به خبر کشته شدن اجمل نقشبندی واکنشی نشان نداده و نیز تا حالا صحت این ادعا را تایید نکرده است.

روزنامه نگار ایتالیایی که حدود یک ماه پیش همراه با اجمل نقشبندی و یک راننده افغان به اسارت طالبان درآمده بود، اخیرا پس از آن آزاد شد که دولت افغانستان پنج فرمانده طالبان را از زندان رها کرد. طالبان در همان آغاز راننده افغان را سر بریدند.

انتقاد و نگرانی

کریم رحیمی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که معاوضه فرماندهان طالبان با روزنامه نگار ایتالیایی یک امر استثنایی بود و در آینده تکرار نخواهد شد.

به دنبال آن، طالبان برای رهایی روزنامه نگار افغان نیز تقاضاهایی را مطرح کردند که دولت افغانستان ظاهرا جوابی به این درخواست ها نداد.

ادامه اسارت اجمل نقشبندی از سوی طالبان و آنچه بی توجهی نسبت به آزادی او خوانده می شد، انتقادهای گسترده ای را در محافل روزنامه نگاری در افغانستان به دنبال داشت.

اجتماعات روزنامه نگاران در افغانستان بارها نسبت به این مسئله واکنش نشان داده و خواستار اقدامات عملی دولت افغانستان برای رهایی مصئون اجمل نقشبندی شدند.

در کنار این، اقدام دولت افغانستان برای معاوضه فرماندهان طالبان با روزنامه نگار ایتالیایی نیز انتقادها و نگرانی های زیادی را برانگیخت.

روزنامه نگاران می گویند رهایی فرماندهان طالبان در بدل آزادی روزنامه نگار ایتالیایی، منجر به افزایش موارد آدم ربایی شده و نیز جان روزنامه نگاران را در افغانستان به مخاطره می اندازد.

انچه خبر نگاران  و فامیل اقائی نقشبندی از دولت توقع داشتن چیزی نبود که دولت افغانستان از توانش برامده نمی توانست .در حالیکه برای رهائی یک نفر خارجی  پنچ نفر را تبادله نمودند اما برای رهائی هموطنش حاضر برای تبادله یک یا دونفر نگردید و حتی هیچ به حیات وزندگی او ارزش قایل نشد .پس به این دولت و دولتمردان  خود کش بیگانه پرور چگونه  امید و اعتماد داشته باشیم . اگر تلاش برای رهائی خبرنگار خارجی  خریدن ابرو و عزت دولت بود اما دفاع ، حراست و مصونیت خبرنگاران افغان به حیث شهروند افغان مسوولیت درجه یک دولت است .این ماجرا هویت اصلی دولتمردان را به نمایش گذاشت . فضل الر حیم رحیم

 

 

 

 

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :