شا خه
دریچه ئی آشنائی با چهره های هنری - ادبی افغانستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     
آرشیو وبلاگ
 
نویسنده: فضل الرحیم رحیم - پنجشنبه ۱۳۸٥/٢/٢۸

 استفاده از مطالب نشر شده از اين قلم با ذکر نام  ويب سايت شاخه  مشکلی ندارد.فضل الرحيم رحيم

این خانه قشنگ است 

 برای شنيدن اهنگ لطفا روی عکس کليک کنيد

 سروده ئ است از اقای هارون یوسفی
 که با کمپوزی از استاد خیال در اواز گیرای
 پیمان حبیب زی 
هر غربت زده ئ افغان را به وصل اصلیتش متوجه می سازد

 


 

پیمان حبیبزی غنچه ئ در حال شگفتن در بوستان موسیقی کشور

 

  پیمان حبیب زی به تاریخ 28.12.1996 درست زمانی در کابل دیده به جهان گشود که اجرای  وشنیدن موسیقی بنا بر حکم متعصبین حاکم وقت محکوم و حرام اعلان گردیده بود.اما او در بطن چنین فضائی حواس پاک کودکانه اش را با موسیقی , اهنگ و ساز گره زد.

 

از یک سالگی به شنیدن موسیقی علاقه گرفت و حتا شبانه هنگام  خواب این موسیقی بود که او را به خواب ناز میبرد و اگر شبی  برایش موسیقی شنوانده  نمی شد وی به  خواب نمی رفت و در جستجوی چیزی نا رامی می کرد. پدر و مادرش در سه سالگی دریافتند که انچه پیمان بیشتر ان مهر می ورزد موسیقی است همان بود که برایش اله موسیقی  کاسیو  را مهیا  می سازند و از سه سالگی پیمان بر خلاف دیگر کودکان با پنچه هایش پرده  های  کاسیو را به بازی می گیرد و در همین  جاست که اواز پرده ها به گوشهایش  اشنا و کرچ ها را در می یابد.

 

چون  پیمان روز تا روز علا قمند یش مهارت او را  در نواختن   کاسیو   به نمایش می گذارد پدر و مادرش  در  پنچ سالگی برایش ارمونیه  می خرند. او در کمتر  از یکماه در نواختن ارمونیه  بلد یت  حاصل می کند و روزی  از روز ها اهنگ سلطان قلب ها را در لابلای نوای دل انگیز ارمونیه  زمزمه می کند که سحر جذاب صدایش به دل پد ر و ما د رش چنگ می زند و از همین  جا ست اشعار اهنگهای هنرمندانی  که  پیمان  به ان علا قمند است (استاد بزرگ سر اهنگ   زنده یاد احمد ظاهر  احمد ولی و فر هاد دریا) را مادرش  نوت می کند و  پیمان  در خلوتی  که با موسیقی  دارد این  اهنگ ها را در پرده ها ی ارمونیه  می یا بد و با خود تمرین و زمزمه می کند.

 

پیمان  در سال 2004 عیسوی که 9 سال داشت برا ی اولین  بار در کنسرتی که به مناسبت  روز جهانی زن در شهر هامبورگ از طر ف افغانهای مقیم المان  بر پا شده بود روی استیز امد که صدای سحر انگیز , حرکات  موزون  وزست های دینمیک  اش همه را به حیرت  برده بود و فضائی کنسرت را چنان به شور حال اورده بود که گوئی مطربی با تجربه ئ چندین ساله اش به نوازشگری روح خسته ئ وطندارش می پردازد.

 

پیمان  حبیب زی از چند ین سال به اینطرف در شهر هامبورگ المان زندگی می کند فعلا در صنف سوم مکتب مصروف اموزش است  وی علاوه از اینکه عشق وعلاقه ئ سرشار و استعداد بینظیر در عرصه موسیقی دارد  در مکتب و  در صنف خود نیز پیش گام تر از دیگر همصنفانش است  در عرصه ئ کمپیوتر و انتر نت  دسترسی  کامل دارد و انچه  د ر دروس مکتب  به ان علا قه ئ  وافر دارد ریا ضی است. 

 

پیمان  حبیب زی  که در حال حاضر ده سال  دارد نواختن  و اهنگ خواندن را بهتر می داند  ولی  به این بسنده نکرده به منظور بهتر  اشنائی با اساسات موسیقی مصروف فراگیری و اموزش می باشد.

از قلم فضل الر حيم

 


 

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :