شا خه
دریچه ئی آشنائی با چهره های هنری - ادبی افغانستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     
آرشیو وبلاگ
نویسنده: فضل الرحیم رحیم - جمعه ۱۳٩۱/۱۱/٦

شوخی با عناوین رسانه ها

طنزگونه های از قلم فضل الرحیم رحیم

 رادیوی آزادی می نویسد :

- اردوی امریکا شرکت «کام ایر» را در لست سیاه شامل ساخت .

 مردم می گویند :

- امریکا هنوز هم در عصر سیاه و سفید قرار دارد ، بی خبر از اینکه دنیا رنگا رنگ شده .

رادیوی آزادی می نویسد :

- «انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان، باید قابل پذیرش باشد»

مردم می گویند :

- مهم پذیرش شماست، پذیرش وعدم پذیرش ما هیچ مهم نیست برای ثبوت به انتخابات سالهای گذشته مراجعه نماید .

رادیوی آزادی می نویسد :

- حدود 700 تن تروریست بدون محاکمه در زندان های پاکستان زندانی اند.

مردم می گویند :

- برای ما تعداد داخل زندان  بدون محاکمه ویا با محاکمه در پاکستان مهم نیست بلکه آنچه مهم است آنهایکه آزاد هستند باید آمار شان صادقانه ارایه شود .

رادیوی آزادی می نویسد:

- شماری از عساکر ناتو پس از 2014 هم در افغانستان باقی خواهند ماند .

مردم می گویند :

- در موجودیت مقامات فساد پیشه ما صلاحیت ماندن و رفتن به اختیار شماست . مقصد زیاد قصه رفتن وماندن را به گوشهای خسته ما نخوانید .

رادیوی آزادی می نویسد:

- میزان مرگ و میر مادران در افغانستان کاهش یافته است .

مردم می گویند :

- اما مرگ و میر فرزندان شان در حوادث مختلف افزایش یافته است .

 

فضل الرحیم رحیم خبرنگار آزاد

25/01/2013

نویسنده: فضل الرحیم رحیم - سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱۱/۳

 

عتیق مزاری ، صاحب صدای سحر انگیزی که به مطرح شدن نیاز دارد .

 قابل توجه : استفاده از مطالب شاخه ذکر نام شاخه را فراموش نکنید .

عتیق مزاری ، جوانی که به نسبت فلج شدن پاها و قسمت کمرش در جریان آببازی سالهاست روی بستر خواب قرار دارد ، غم و درد این بی حرکتی جسمی اش را در خلوت با موسیقی ، ساز و آواز تسلا داده و تحمل می کند .  دلنشینی ، و سحر صدای دل انگیزش گواهی میدهد که او خوب میداند و بهتر یافته است تا از تاثیر گزاری موجزه های دنیائی پهناورموسیقی نتنها فکر و روان بلکه جسم خود را قدرت و قوت ببخشد و از سایه های یاس و نا امیدی که هر لحظه بر روان و جسمش خصمانه مستولی می شوند به سوی روشنی امید و اطمینان دلبسته تر گردد . گرچه او در ویدیو کلیپ های که در یوتیوپ قابل دریافت و مشاهده است حین اجرای هر آهنگ روی بستر اش قرار دارد اما احساس و صدایش نمایانگر  قوت قلب ، دلبستگی ، عشق و دلباختگی اش به دنیا ی پُر از راز و نیاز موسیقی است و از همین طریق رضایت را به ذهنش و تکاپو احساس زنده گی را به وجودش هدیه می نماید. او نتنها برای خودش باغ پُر ثمری از امید و زنده گی را هر لحظه اعمار می کند بلکه برای هر بینده ء ویدیو کلیپ اش درلابلای طنین صدای جذابش  پیامی دارد که " باید برای ادامه زنده گی امید وار بود "

با این همه  او صاحب یک صدای استثنائی ، جذاب ، دل انگیزه و استعداد هنری است که نیاز به دستگیری و مطرح شدن دارد تا هنر و استعدادش درخشش بیشتر و بهتر یابد. هرچند هموطنان گرامی ما از خارج کشور آماده گی کمک و مساعدت را برای وی نموده اند که این در ذات خود نمایانگر محبت وطنی هموطنان ماوضمنن علاقمندی شان نسبت به هنرموسیقی می باشد .علاوه بر این آهنگسازان و شاعران  گرانقدر کشورما می توانند با اهدای ارایه های ادبی و هنری شان به قدرت و قوت این صدا مدد رسانند . رادیو ها و تلویزیون های کشورما در زمینه ظبط و نشرآهنگهای وی می توانند یک کار عالی و ابتکاری را انجام دهند و مراجع مسوول و نهاد های هنری و فرهنگی ، بویژه شهر مزارشریف ولایت بلخ با توجه به وضع جسمی و استعداد سرشار هنری عتیق مزاری ، چی بهتر که زمینه  خوبتر تبارز کار های هنری و همزمان مسله مداوای جسمی اورا روی دست گیرند . تا باشد ما دلی را بدست آوریم و همزمان در سکوی بلند شخصیت های هنری کشورما شخصیتی بنام عتیق مزاری ، اضافه گردد .

 

با کلیک کردن روی متن زیر می توانید ویدیو کلیپ های عتیق مزاری را در یوتیوپ مشاهده نماید .

 

http://www.youtube.com/watch?v=450tHkAdNM8

 

http://www.youtube.com/watch?v=RRQMlAhXdWo

 

http://www.youtube.com/watch?v=YWnsUu0ffes

 

http://www.youtube.com/watch?v=J3yTUb7y1fY

 

فضل الرحیم رحیم خبرنگار آزاد.

 

22/01/2013

نویسنده: فضل الرحیم رحیم - دوشنبه ۱۳٩۱/۱٠/٢٥

گفت وشنود فضل الرحیم رحیم خبرنگار آزاد با خانم ناهید صدیق علومی فعال امور اجتماعی وزنان.

- خانم علومی ، چی بهتر اگر خواننده های این گفت و شنود  دستنویس معرفی نامهء از شما داشته باشند ؟

- محترم فضل الرحیم رحیم، نخست از اینکه میخواهید بامن گفت وشنودی داشته باشید، متشکرم.
من در یک خانواده منور که پدرم محمد اسحق علومی وکیل در دوره های 12 و13 پارلمان افغانستان بود،در شهرکندهار زاده شدم، بعد از تحصیل متوسط درکندهار بقیه تحصیلات مکمل را درکابل به پایان رسانیدم ، درسال 1357 راهی کار در اداره مرکزی احصاییهء افغانستان شدم، در آنجا با فراگیری پروگرامنگ کمپوتر توانایی آنرا یافتم تا در رشته مورد نظر که کارمن فایل نمودن فاکتها وارقام احصایئوی  بود،با سایر همکاران که در آنزمان گروپی از دختران در این عرصه مصروف کار بودند، ادامه دهم. درسال 1359 با صدیق وفا ازدواج نمودم که ثمره آن سه فرزند ،دو دختر ویک پسر است، سپس در سال 1364 به آژانس اطلاعاتی باختر در شعبه روابط بین المللی نخست کارمند سپس تا مدیریت شعبه ارتقاء نمودم. بعد از روی کار آمدن مجاهدین چند ماهی توانستم گذاره نمایم، اما بعد مانند همه هموطنان کشور راترک تا اینکه از 14 سال بدینطرف درکشور هالند اقامت دارم، در اینجا د ر یکی از انستیوت ها در رشته ،منجمنت واداره تحصیل نموده ودیپلوم گرفتم.

- شما زمانیکه در کشور تشریف داشتید تفاوت  بین زن مرد و خشونت علیه زن در جامعه ما را با کدام حد احساس می کردید .مواردی به عنوان خاطره های تلخ آن دوران در ذهن تان اگر باشد  برای ما باز گو نماید ؟

- افغانستان کشوری ایست که بنابرموجودیت پیشینه مرد سالاری و اندیشه های متحجرانه، تفاوت میان زن ومرد در آن همیش محسوس بوده است، اما خشونت علیه زنان پدیده نامیمونی ایست که بعد از سقوط جمهوری داکترنجیب الله وروی کار آمدن جهادی ها وطالبان به عنوان یک روش اذیت کننده به زنان اوج گرفت ونه تنها من بلکه همهء زنان ودختران افغانستان از این ناحیه رنج برده وتاکنون هم روز تا روز قربانی میدهند. 

- عدم تساوی بین زن و مرد در کشور ما و خشنوت روز افزون علیه زنان از دیدگاه هرکس دلایل مشخص خود را دارد . از نگاه شما چرا زن افغان در آن طرف حصار های پولادین خشم و خشونت عاری از عدالت و مساوات  قرار دارد و هر لحظه برایش دقایق عذاب شمار اند ؟

- این امر دلایل روانی وهم سیاسی ومذهبی دارد، زیرا از یکطرف روان جامعه طوری ایست که مردان در مقام ومنزلت بالاتر قرار دارند، زیرا اکثراً مردان نان آور خانه هستند، درجایی که تأمین معیشت مطرح باشد، خود بهتر میدانید که دست بالا را کسی میداشته باشد که کلید اقتصادی را دراختیارداشته باشد، از جانبی هم منافع سیاسی زمامداران وهم منافع مذهبی دکانداران دین اجازه نمی دهد، تا آنان به تساوی حقیقی حقوق زن ومرد تن دهند، زیرا اگر مساله تإمین حقوق یکسان مردان وزنان مطرح باشد، دیگر نه سیاست بازان میتوانند جامعه جهانی وخود را فریب دهند ونه روحانیون میتوانند به حیات ننگین وطفیلی خود ادامه دهند. پس خشم وخشونت وسایل وافزاری اند که میتواند متضمن بقای  چنین اقشار  وطبقات مرتجع وعقبگرا باشد. تا زمانی که چنین فتنه هایی روند عدالت ومساوات خواهی را خدشه دار ساخته اند، خشونت،خشم وبیعدالتی نه تنها در مورد زنان، بل در مورد کل جامعه ادامه خواهد یافت.

در کنار اینکه عواملی چون فقر اقتصادی، باورها واعتقادات نادرست در خشونت علیه زنان نقش مؤثر دارد، ولی از نگاه من خشونت علیه زنان محصول فرهنگ مرد سالارانه است، چون در اکثر جوامع بشری بویژه کشورهای اسلامی قدرت بدست مردان بوده واز آن طریق کنترول جسم وروان زنان را در اختیار دارند، بناً عامل اصلی خشونت علیه زنان دیکتاتوری های توأم با تعصب است که بوسیله مردان متعصب وپُر عقده تحمیل میگردد.

- شما که تجربه کاری در عرصه های مختلف در داخل کشور را دارید و همزمان یکی از زنان فعال اجتماعی افغان ، در کشور هالند ، هستید . خشونت امروزی علیه زنان در کشور ما را در یک جمله چگونه تعریف می کنید ؟

- خشونت علیه زنان به مفهوم هرگونه عملی ایست که مبنای جنسیتی داشته وفرآیند آن ویا فرآیند باالقوه آن، منجر به آسیب جسمانی، جنسی وروانی یا رنج ومحنت زنان گردد، از جمله این اعمال تهدید وارعاب ومحرومیت از آزادی چه در زنده گی خصوصی وچه در حیات اجتماعی زنان میباشد. خشونت علیه زنان پیشینه تاریخی دارد و از ریشه های گوناگونی نشأت میگیرد که تقریباً در همه جوامع بشری کم وبیش وجود دارد، امّا در کشورهای نظیر افغانستان،ایران،پاکستان،امارات متحده، عربستان سعودی وسایر چنین کشورها که سیستمهای عقب مانده و مرد سالاری بیداد نموده وقوانین محکم حمایتی از زنان وجود ندارد شدّت ودامنهء خشونت علیه زنان بیشتر از سایر جا ها دارای پهنا، وسعت وعمق بیشتر است، خشونت علیه زنان مرز جغرافیایی را نمی شناسد وتقریباً در سراسر جهان به مشاهده میرسد، در افغانستان خشونت علیه زنان بویژه بعد از ظهور حکومت مجاهدین آغاز یافت ودر مرحله طالبان والقاعده تا سرحد اعدام ، سنگسار،ضرب وشتم، تجاوز جنسی، هتک حرمت، ازدواج اجباری، ازدواج در سنین خورد سالی، جلوگیری از مکتب رفتن دختران، ممانعت از کار کردن زنان در خارج از منزل، وضع قیودات در پوشیدن لباس و تحمیل پوشیدن چادر نماز، رو سری و پردهء عربی وپاکستانی به عنوان ( حجاب اسلامی)، وضع جبری برقه وچادری ادامه وگسترش یافت که این همه  نمونه های از خشونت علیه زنان است

- اگر قرار شود که علیه این پدیده ننگین زمان ما ( خشونت علیه زنان ) تدابیری اتخاذ شود . نظر پیشنهادی شما در زمینه چی خواهد بود ؟

- ازنگاه من برای کاهش وقطع خشونت علیه زنان  میتوان به مراحل و نکات آتی توجه نمود:  حکومتهایی که داد ازدموکراسی وتأمین  عدالت اجتماعی میزنند بایست: مطابق تعهدات ملی و بین المللی شان خشونت علیه زنان را مهارکنند و نباید به هیچ بهانه ورسم وسنتی از مبارزه علیه خشونت بر زنان کناره گیری واجتناب ورزند و بصورت اخص احکام قوانین اساسی شان در  مورد حمایت از زنان را تحقق بخشند.

هیچ قانون ومقرراتی نباید حذف خشونت علیه زنان را تحت الشعاع قرار دهد، بلکه قوانین باید راهکار های روشن در زمینه دفاع از حقوق ومنافع زنان را مطرح کند ومسأله حذف خشونت علیه زنان در صدر اقدامات قرار گیرد، همچنان نیاز جدی است: تا بر مبنای مفاد کنوانسیون های حمایتی از زنان ، نهاد ها وسازمان های اجتماعی وارگانهای مدافع حقوق زنان درافغانستان وبیرون مرزی با تدویرهمایش ها، کنگرس ها، سمپوزیم ها وسمینار هایی با اهداف ایجاد ورشد آگاهی میان همهء افراد مسأله حمایت از زنان را تعمیم بخشند و موضوع حذف خشونت علیه زنان را ترویج بخشند.
درکنار این همه: ازنگاه من دانش وسیله قدرمند شدن زنان است وتازمانی که زنان به زیور دانش امروزی خود راآراسته نسازند، انتظار بهبود در وضعیت را نداشته باشند، همچنان تا زمانی که زنان خود را ازکار های اجتماعی  بدور نگهدارند، مساوات میان زن ومرد را نباید انتظار داشته باشند.

- شما که سکرتر مسئوؤل اتحادیهء انجمنهای افغانها در کشور شاهی هالند، هستید از کار و فعالیت خود و اتحادیه سراسری افغانها در کشور هالند بگویید که آیا در تمام شهر های هالند نماینده گی دارید ویا در بعضی شهرها، تعداد مجموعی اعضای آن به چند نفر می رسد و هدف این تشکیلات به عنوان اتحادیه سراسری افغان ها درکشور هالند، در بر گیرنده کدام مسایل  واهداف می باشد  ؟

- بلی من از 28 اگست 2010 بدینطرف درپست سکرتر مسوؤل اتحادیهء انجمنهای افغانها انتخاب شدم وتاکنون بصورت داوطلبانه در این نهاد ایفای خدمت مینمایم، البته در این مدت به همکاری محترم ولی محد شاهپور رییس اتحادیه و سایر هیئت اجراییهء توانسته ایم تا در تحقق اهداف وبرنامه اتحادیه که یکی آن دفاع ازمنافع حقوقی پناهجویان وهمچنان پیشبرد کارهای فرهنگی واجتماعی مانند تجلیل وبزرگداشت ازمناسبتهای ملی وجهانی وهمچنان ادامه  سیمینار های آموزشی برای حلقه های رهبری، جوانان وزنان میباشد درحد توان وامکانات کاری انجام داده ایم که صد فیصد از کار خود راضی نمی باشیم، زیرا هنوزهم کار اجتماعی درمیان افغانها از دشواری هایی برخورداراست.
  نهاد ها وانجمنهای افغانها درهالند چندین نوع اند، شماری خصلت سرتاسری وفرهنگی دارند وشماری هم به نماینده گی از افغانها مقیم درهر شهر راجستر شده اند، که کمیت آنها بیشتراز 25 انجمن ونهاد میرسد.
 ما درکنار چنین انجمنها ونهاد ها درتشکیل اتحادیه شماری از کمیسیونهای دایماً فعال مانند: شورای مشورتی اتحادیه، کمیسیون زنان، کمیسیون جوانان، کمیسیون فرهنگی، کمیسیون حقوقی نیزداریم که پاره ای از امور را  طبق لایحه وظایف تحت نظر هیئت اجراییه انجام میدهند.
تعداد مجموعی هموندان اتحادیه بر علاوه کادر رهبری وشعبات آن که درحدود 21 تن هیئت رهبری و80 تن درکمیسونها وشورای مشورتی قراردارند، وابسته به کمیت هموندان انجمنهای عضو میباشد که تاکنون شمارش دقیق آن بدسترس نیست اما هرگاه هر انجمن محلی 100 نفر عضو داشته باشد، میتوان ادعا داشت که درجنب اتحادیه بیشتر از (2000) تن افغان  مقیم هالند بسیج شده اند.

اهداف اتحادیهء انجمنهای افغانها طبق اساسنامه آن طور فشرده چنین است:

دفاع ازمنافع قانونی و حقوقی افغانها ،  نگهداری و پیشتبانی از ارزشها،  سنن و افتخارات ملی،  فرهنگی و وحدت ملی جامعه کثیرالمیلت افغانی در کشور هالند، تقویه روحیه اتحاد با همی، تشریک مساعی و وحدت و همبسته گی در بین کلیه نهاد های عضو این اتحادیه و تأمین روابط نیک و همکاری متقابل و متساوی با آنها، معرفی و ترویج جهاتِ مثبت کلتور و عنعنات کشور هالند در بین افغانها به منظور تحقق هر چه بیشتر پروسهء شهروندی (انتگراسیون) وهمچنان سایر اهدافی که مجمع عمومی دربرابر آن قرار دهد.

- آیا اتحادیه سراسری افغانها در هالند ، به داخل کشور ما افغانستان ، در ارتباط است  در مواردی به مستحقین و نیازمندان کمک و مساعدت رسانیده  و یا در نظر دارد که  خواهد رساند ؟

طوری که در اهداف آن گفتیم، اتحادیه منحیث خانه مشترک افغانها درهالند، رسالت خود میداند که در قضایا ورویداد های داخل کشور بی تفاوت نماند، ودر حدود امکان واکنشهایی ازخود نشان دهد،این اتحادیه روابط مستقیم کاری به داخل کشورندارد، زیرا اتحادیه یک اجتماع بیرون مرزی افغانهابوده وتابع قوانین ومقررات کشورمیزبان میباشد، اما  در رابطه به ارسال مواد امدادی به داخل کشور چندین بار کانتینر هایی مواد امدادی شامل البسه وپاپوش وهمچنان لوازم واثاثیه مکاتب وشفاخانه ها را جمع آوری و سازماندهی نموده است، اما این پروسه نسبت دشواری های ارسال و توزیع آن هنوز نهادینه نه شده است.

- شما به عنوان سکرترمسوول انجمنهای افغانها در کشور هالند ، تا به حال با  قضایای از قبیل خشونت علیه زنان و کودکان افغان در کشور هالند مواجه شده اید و آیا از دیدگاه شما این میراث نامیمون در بین فامیل های مهاجر افغان در اروپا وجود دارد ؟ برخورد شما در حل و فصل همچو قضایا چی بوده و یا چی خواهد بود ؟

 - شما بهتر میدانید که پدیده خشونت خانواده گی مرز نمیشناسد، چندسال قبل دور از نظر مردم رویداد هایی را شنیده ام که درمیان افغانهای مقیم هالند به عنوان خشونت خانواده گی ثبت شده است، خانمی شوهرش را به قتل رساند واکنون معلوم نیست که فرزندانش در چه حالت بسر میبرند، زیرا پدر رفت ومادر در زندان بسر میبرد ویا همچنان دخترجوانی به سوختاندن دخترجوان دیگر مبادرت ورزید که خیلی ها خشن بود، هرچند اتحادیه در سیمنار ها ونشستهای متودیک خود پیرامون کاهش خشونت خانواده گی تبادل نظر ها وآگاهی هایی به جامعه مهاجر افغان میدهد، امانه تنها اتحادیه بلکه مجموع سیستم نهاد های اجتماعی  درچنین موارد به عمل انجام یافته ای  قرارگرفتند. 

- نقش انجمن ها ، شورا ها ، اتحادیه ها را در بهبود زنده گی مهاجران افغان چگونه ارزیابی می کنید ؟

- انجمنها ونهاد های فرهنگی واجتماعی جزء جامعه مدنی اند وجامعه مدنی شبکه یی از نهاد ها است  که بصورت داوطلبانه تشکیل یافته اند، چنین نهاد ها درحالی که خط فاصل میان جامعه ودولت میباشند، با برخورد انتقادی از شیوه وطرز کارحکومتها میتوانند هم پل ارتباط باشد وهم راهکارهایی را به نفع اجتماع  مهاجر وپناهنده تحقق بخشند. سعی ما نیز چنان است تا اتحادیه ما بتواند با اهداف روشن درخدمت جامعه مهاجر بوده و  هم نکات ضعف اداره های رسمی درهالند وهم نقاط ضعف وکوتایی های نظام درداخل کشور را انتقاد وراههای بهبود را نشان دهد.

- در این ده سال و اند چی کارهای باید در جهت بهبود و رفاه زنده گی زن افغان انجام می شد که نشده و برای جبران این همه زمان تلف شده چی باید کرد ؟

- جبران هرپدیده ای امکان پذیر است به استثنای زمان، زمان که گذشت دیگر باز نمی گردد. روی چنین دشواری باید به سرعت زمان افزود، چیزی که توقع آن درچنین وضعیت نابه سامان عینی نیست،بهرحال هرگاه نیت واراده ای برای نجات زن افغان ازمناسبات فرتوت کنونی وجود داشته باشد، بازهم میتوان امید وار بود، از نگاه من این پرسش به صراحت دربرابر مسوؤلان نظام کنونی افغانستان وجامعه جهانی  باید مطرح شود که آیا  واقعاً میخواهند که تغییری وبهبودی درمناسبات اجتماعی به نفع زنان ورفاه زنده گی آنان رونما گردد؟
 هرگاه پاسخ آنها روشن باشد در انصورت نی تنها ما بلکه همهء سیستم جامعه مدنی دوشادوش هم در این پروسه همکاروممدخواهند بود.

- از نظر شما آیا دولت ، مردم یا خارجیها ، کدام یکی از این ها می توانند نقش فعال در تغیر ذهنیت جامعه در ترویج عدم خشونت علیه زنان داشته باشند ، چگونه ؟

- ترویج عدم خشونت علیه زنان  وابسته به کرکتر ورفتار نظام است، اما نقش مردم وخارجی ها که سرنوشت آنان را به هم نزدیک ساخته است، در زدودن وکاهش خشونت بسیار با اهمیت است.
به یقین که یکی از شیوه های کاهش خشونت خود آگاهی مردان وزنان است، اما ساختار ها درداخل افغانستان طوری باهم آمیخته  اند که برای چنین آموزشی هم باید نهاد های خارجی ودولت پیشگام باشند، زیرا مردم، جامعه مدنی و خلق الله هنوز توانایی آنرا ندارد تا چنین پروسه ها را مستقلانه سازماندهی نمایند.

- آنچه در این ده سال در جامعه در جهت تثبیت موقف زن انجام شده از دید گاه شما آیا کار های بنیادی بوده و یا اینکه بیشتر جنبهء نمایشی داشته است ؟

- کار های انجام یافته اگر جنبه نمایشی نمی داشت، ده وبیست سال برای نهادینه ساختن وتثبیت مقام وجایگاه زن افغان بهترین زمینه ای بود، زیرا از یکطرف نظر به هروقت دیگر درافغانستان منابع مالی فراوان وجود دارد وازجانبی هم جامعه جهانی با دید گاههای آزمون شده دموکراتیک عملاً درکنار نظام قرار دارند، ازدست دادن چنین زمان طلایی را بجز افزون بدبختی های مردم به ویژه زنان دیگر چه مینوان گفت؟

 - خانم علومی قرار معلوم شما در فصلنامه بانو هم کار ومسوؤلیتی دارید، آیا ممکن است در رابطه به این مجله  وکارکردهای تان به ما معلومات دهید؟

مجله بانو که فصلنامه بوده وهر سه ماه بعد انتشار می یابد، ناشر اندیشه های زنان افغانستان در اروپا بوده ومرکز نشر وچاپ آن کشور اتریش میباشد، این فصلنامه یک نشریه ای بیرون مرزی زنان افغان میباشد،که به هیچ گروه و تنظیم سیاسی ارتباط ندارد،هدف مجله روشنگری و بیدار سازی خانم ها و مردان در اجتماع است.در این مجله بررسی های تحلیلی، پیشکش نمودن مطالبات زنان ،منکوب نمودن قوانین و مقررات سختگیرانه علیه زن افغان ، راهکارهای مقابله علیه خشونت زنان  و دفاع از حقوق زنان در این مجله بازتاب مییآبد.

من در این مجله از شماره های سوم وچارم آن درسال 2007 همکاری قلمی خود را آغاز نمودم، از شماره هفتم تا چاردهم عضو هیئت تحریر، از شماره پانزده تا شماره بیست وسوم  مهتمم مجله واکنون بحیث عضو هیئت مدیره در  کنار محترم غوث الدین میر صاحب امتیاز مجله  که مصارف گزاف چاپ وارسال آنرا متقبل میشود ومحترم صدیق وفا که انسجام وویراستاری مجله را بعهده دارند، مسئوؤلیت اهتمام  مجله را بدوش دارم.

قابل یاد آوری میدانم  که در این مجله همکاری هیئت تحریر ومتصدی های صفحات هریک  خانم سارا بشیرنظامی، خانم سیمین مشرف، خانم حلیمه مهرپور، داکتر روح افزا نعیم، داکتر راضیه هوتکی، خانم مشعل حریر، خانم مینا میر، خانم سعیده نیکزی، خانم محموده سکندری،  خانم نازی نورعاطفی، و میرویس  جان صافی  به ما توانایی بخشیدند  تا مجله را با کیفیت بهتر الی شماره بیست وچارم بدسترس علاقنمدان قرار دهیم.  

خانم ناهید  صدیق علومی ، از اینکه به پرسشهایم صمیمانه پاسخ گفتید،ابراز امتنان مینمایم.

رحیم جان عزیز از شما نیز سپاس فراوان.

13-01-2013

نویسنده: فضل الرحیم رحیم - یکشنبه ۱۳٩۱/۱٠/٢٤

 

شما خود قضاوت کنید !!!

در جریان مرور سائت های انترنتی برای افغانستان ، در حال خواندن عناوین درشت خبرها در سائت رادیوی آزادی  بودم که ناگهان عنوانی ، توجه ام را به خود جلب نمود و آن اینکه ( جان سوپکو: ایالات متحده چندین ساختمان را گم کرده که فکر می کرد در افغانستان ساخته شده اند )

با خواندن این سرخط روی آن کلیک کردم تا متن کامل را بخوانم که متن کامل آن قرار ذیل است  :

22.10.1391

مفتش خاص ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان می گوید: ایالات متحده چندین ساختمان را گم کرده که فکر می کرد در افغانستان ساخته شده اند.
جان سوپکو به روز پنجشنبه گفت: او نمیداند که این ساختمان ها زمانی ساخته هم شده باشند.
« ما چندین ساختمان را که فکر می کردیم در افغانستان ساخته شده اند، گم کرده ایم. من نمیدانم این ها کجا رفته اند، اما شاید هم که هیچگاهی ساخته نشده اند. »
برای نخستین بار پس از تعیین شدن به مقام مفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان در ماه جولای سال 2012، آقای سوپکو در یک سخنرانی علنی به روز پنجشنبه گفت: فساد اداری، پلان گذاری های نا مساعد، مشکل امنیت و پرسش ها در مورد پروژه های بازسازی، از چالش های اند که ایالات متحده در بازسازی افغانستان با آن روبرو است.
به گفته او، اگر موسسات به درستی در مورد برنامه های ساختمانی و ایجاد سهولت های تازه در افغانستان پاسخ ندهند، ایالات متحده با خطر ضایع شدن میلیارد ها دالر روبرو خواهد شد.
جان سوپکو می گوید: واشنگتن برای تلاش های بازسازی افغانستان، روزانه در حدود بیست و هشت میلیون دالر مصرف می کند.

خواننده گرانقدر و صاحب دل،

من حرفی ، تبصرهء ویا گفتنی در مورد فوق ندارم فقط می خواهم تا خود با خواندن این متن مشت نمونه خروار درمورد آنچه در کشورما گذشته ، می گزرد ، در حال گزر است و یا خواهد گذشت قضاوت کنید که میهن ما افغانستان ، نتها گاو شیری برای مفسدین ملی ، دزدان ملی ، فساد پیشه گان ملی ، غاصبین ملی زمین است بلکه بهترین جزیرهء کسب عایدات نامشروع و سیاه برای مفسدین بین المللی ، دزدان بین المللی ، فساد پیشه گان بین المللی می باشد .

فضل الرحیم رحیم خبر نگار آزاد

13-0-2013

نویسنده: فضل الرحیم رحیم - پنجشنبه ۱۳٩۱/۱٠/٢۱

 

از قلم فضل الرحیم رحیم 

وزارت مالیه افغانستان چهار نوع بیمه را اجباری می سازد !!!!!!!!

وقتی این عنوان را در سائت رادیوی آزادی ، خواندم  عاجل با آقای دل آزار رشوتیار فسادپور زمین خوار که از نگاه موقف امروزیش دست راست مقام است در تماس شدم و پرسیدم که لطف نموده در مورد این چهار نوع بیمه برایم معلومات داده ممنونم سازید . این موجود مقرب همیش نشسته در کنار مقام در زمینه چنین فرمود :

برای شما و مثل شما به دیگران واضح و معلوم است که ما مع الخیر سال 2014 را به پیش داریم و تا آن زمان فرصت کمی باقی مانده ما یعنی مایان (چورزاده ها ، فسادپوران ، رشوت خوران و زمین دزدان ) برای ادامه راه و رسم  و کردار و اعمال خود در این فرصت اندک به یک سلسله اقدام و اجراات در سایه قانون و ضمانت های حقوقی شدیداً نیاز داریم ما یعنی مایان به این نتیجه رسیدیم که چهار نوع بیمه را سر خود ما اجباری و جبراً قابل تطبیق نمایم که قرار ذیل می باشد :

 1 - بیمه سیتم فساد تا3014 البته قابل یاد آوری است که در ختم موعد تعین شده تاریخ آن برای یکهزار سال دیگر قابل تمدید می باشد .

2 – بیمه سیتم  رشوه واختلاس تا 3014 البته این مدت قابل تمدید است در صورتیکه در خزانه های کشورهای دوست ما چیزی بنام پول باقی بماند .

3 – بیمه چور و غصب زمین دولت و مردم تا 3014 این بیمه هم قابل تمدید است قابل اعتبار بودنش تا زمانی است که تمام زمین خاکی خدا بنام های ما قباله رسمی و شرعی شود .

4 – بیمه چوکی های حساس دولتی برای نسل در نسل مایان

فایده این بیمه در این است که حضور فعال و مجال ما در سیتم دموکراسی و سوته کراسی  در بازار آزاد و بازار بسته صد در صد تضمین است و پدر کسی ما ره گفته نمی تواند که سر بینی تان فیل نشسته  . اینه قربان این هم معلومات که امیدوار هستم سرتان در روشنی برق تجارتی همسایه های ما قرار گرفته باشد و راه  ورسم  آئین ما ره مزاق فکرنکنید. 

09-01-2013

نویسنده: فضل الرحیم رحیم - پنجشنبه ۱۳٩۱/۱٠/٧

از قلم فضل الرحیم رحیم

 

شوخی با عناوین مطالب رسانه ها !!!!!!!!!

 

این بار به سراغ سائت بی بی سی برای افغانستان ، رفته وعناوین مطالب آنرابا شوخی طنزگونه مرور می کنیم .

 

- وزیر امور خارجه افغانستان: در ترکمنستان گفت‌ وگو نمی‌کنیم .

- راه که میروید به ترکستان میرسد چی فرق می کند در ترکمنستان نی در ترکستان گفت و گو کنید !!!

 

- مقام‌های افغان: قاتل مشاور آمریکایی، ایرانی است .

- شما چی فکر می کنید خیراسرائیلی باشد !!!

 

- مقام‌های افغان از آمادگی مقابله با حوادث زمستانی خبر دادند .

- مقام ها گفتند و مردم هم باور کردند ولی "زمستان می گزرد اما روی سیاهی به کی می مانداین را مردم خوب می دانند" !!!!!

 

 .‎- مقام های ولایت قندوز از تجاوز جنسی به یک کودک خبر دادند

- مقامات غیر از خبر دادن و جار زدن کدام کمال دیگر هم دارند یا نه ؟!!!!

 

- طالبان: دولت و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم .

- برای مردم این کدام گپ نو نیست زمانی مجاهدین چنین می گفتند حالا طالبان !!!!!

- دولت افغانستان: شرایط صلح با طالبان مشخص است .

- مردم می پرسند که مشخص معلوم ویا مشخص نامعلوم ؟!!!!!

 

- کرزی هیاتی را مامور تحقیق در مورد قتل انیسه کرد .

- در این کار کرزی هیچ کس شک ندارد اما گزارش تحقیق را هیچ وقت کسی به چشم نخواهد دید بخصوص ریئس جمهور. بخاطریکه این گزارش ها نه به این دنیا بلکه به آخرت و روز محشر تهیه می شود !!!!!!

 

عناوین فوق را می توانید در لینک پائین مطالعه نماید .

http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/2012/12/121206_zs_anisa_murder_karzai_order.shtml

 

فضل الرحیم رحیم

25/12/2012

نویسنده: فضل الرحیم رحیم - سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱٠/٥

صدیقی: گروه های مسلح غیر مسوول توانایی برهم زدن امنیت کشور را ندارند. 

راست گفتی ، برهم زدن امنیت کشور بدست گروه های مسلح مسوول است !

 

دکانداران مندوی: قبل از آتش سوزی، سیف های پول دزدی شده است .

شما چی فکر می کنید که اول آتش بزنند بعداً خاکستر را دزدی کنند !

 

پیشنهاد رییس جمهور کرزی، معیار تحصیلی برای دیپلوماتان افغان باید به حد لیسانس باشد.

در این صورت ما در حال حاضر هیچ دیپلومات نداریم !

 

چرا از ورود مواد بی کیفیت در افغانستان جلوگیری نمی شود؟

برای تشخیص مواد بی کیفیت حکومت با کیفیت بکار است !

 

«موجودیت فساد اداری در افغانستان قابل نگرانی است»

برای مردم بیچاره و بی پناه واقعاً اما برای مقامات قابل خرسنُدی است !

 

«عودت داوطلبانه افغانها از کشورهای همسایه افزایش یافته است»

جبر و ظلم ، انسان را ناگزیر به تن در دادن به داوطلب بودن می سازد !

 

«سیاست پاکستان در قبال افغانستان تغییر کرده است»

می خواهم بپرسم در جهت مثبت یا منفی !؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 

«پولیس افغانستان آغشته به فساد گسترده است»

او بی خبر ، پولیس افغانستان ، قسمتی از بدنهء حکومت فساد زای افغانستان است !

 

«موقف حامد کرزی در امر مبارزه با فساد تغییر کرده»

در جهت مثب یا منفی !؟؟؟؟؟؟؟؟

 

چرا حامد کرزی بار ملامتی را بدوش دیگران می اندازد؟

کرزی این بار گران که سر شانه هایش سنگینی می کند به دوش دوستانش نه اندازد به دوش کی بیاندازد " همین دوستانش بودن که بار گران را به گردنش انداختن حالا نوبت کرزی است ! دوست در همین روز بکار می آید " !!!!

 

افغان ها به تلاش های اخیر صلح امیدوار شده اند .

اول و آخر این تلاش چون نامعلوم است بناً افغانها برای لحظات زنده گی شان امیداوار تراز شورای صلح اند !!!!!

 

 

 

این عناوین از لینک زیرین برگزیده شده .

http://da.azadiradio.org/

 

فضل الرحیم رحیم

نویسنده: فضل الرحیم رحیم - یکشنبه ۱۳٩۱/٩/۱٩

این طنز سال قبل نشر شده بود اما بنا بر یک پیش بینی که در آن وجود داشت و دارد خواستم دوباره نشرش نمایم . ف رحیم

طنز

از قلم فضل الرحیم رحیم

به پیش بسوی حمام های شهر !

دروازه تالار مجلس تحت شرایط شدید و اکید امنیتی به روی آمد ، آمد مقامات باز بود و مقامات هم با عبا وقبای رنگ رنگ یکی پس دیگری درحالیکه چهره های شان ترشی بار کرده بود لم ، لم کرده به جای های شان می نشستند و هر ثانیه بعد به ساعت دستی خود نگاه می کردند و با صدای آرام با خود میگفتند توبه خدایا ، توبه خدایا ، سرانجام چوکی های که دور میز کلان و طویل چیده شده بود پرُ و دور میز با چهره های ظاهراً جدی و کاری آراسته  و دروازه تالار بسته شد . ریئس بعد از نیم ساعت از دروازه عقب تالار وارد شد و بدون مقد مه در حالیکه هردم شهید بودن در سیمایش موج میزد ، اوضاع عمومی ، سیارات ، جهان ، منطقه و کشور را به بررسی گرفت و مرتبط بودن حوداث جاری در کشور را مسوولانه به آنها چسپاند و رو به حاضرین کرد و گفت :

برادران قند و قند آغایان شرین ، امروز من میخواهم که بالای  خطرات ناشی از واسکت ، لنگی و بوت صحبت نموده وقت مجلس ما را تلف نمایم. نظرشما چیست ؟ گل موره جان قند چور ، که پیش پزک مجلس است با صاف کردن گلو اش چنین به صحبت آغاز نمود :

ریئس صاحب قند و نبات ، خدا شاهد است در دلم میگشت که امروز حتمن مجلس ما سر همی موضوع میچرخد . واقعاً و واقعاً که واسکت و لنگی و شاید در همین نزدیکها پیراهن و تنبان نیکر و جراب بوت و بند بوت وغیره وغیره به خطر جدی مبدل شوند  که راستی گپ اینه شده اند . و این یک نوع مشکل جدی  در کار وبار نشست و خیز مجلس و جلسات عمومی و خصوصی ما مقامات را به بار آورده به پاکی نفس تان قسم که با دیدن هر واسکت پوش و هر لنگی دار نفس ما عین در گرده های ما قید وپید میشود . خلاصه کلام اینکه در کار وبار ونشست های شخصی وخصوصی و رسمی ما مقامات سکتکی نیاید من  پیشنهاد می نمایم تا دفاتر ما هر چی زود تر تا دیر نشده به حمام های شهر منتقل شوند و شما قندآغایان شرین ، بهتر میدانید که مجلس و گردهمائی در حمام ها  سابقه طولانی دارد هدفم حمام های زنانه است که خانمها در هفته یکبار یا بعضاً دو بار اساسی ترین مشکلات زندگی ،روزگار و روابط و ضوابط شانرا در قالب پشت سرگوی یا غیبت ، گله و کذار ، تبصره های رقم رقم به بحث می گیرند و در فضا ی مرطوب و گرم حمام دل های شانراخالی میکنند . باداشتن چنین یک سابقه تاریخی و با  استفاده از چنین تجربه غنی چرا ما دست بکار نشویم و مجالس کلان را در حمام عمومی و مجالس خصوصی ما را در اتاقهای نمره دایر نمایم البته با در نظر داشت اینکه شخص که لنگ را توزیع میکند بنا بر حساس بودن پسُت کاریش و موقف تعین کننده اش باید از نزدیکان جناب ریئس صاحب ویا معاونین محترم شان باشد مهم نیست که حتمن حمامی باشد و در این رشته تخصص کاری وباری داشته باشد کافی است اگر گل خندی   باشد مشکلی نیست .  لنگ و لنگیچی هردو تحت مراقبت جدی امنیتی قرار داشته باشند . البته باید پیش بین بود در صورتیکه لنگ هم موجب خطر جانی به ما گردد در آن صورت چون ما همه از یک جنس هسیتم با حیا حضور بی لنگ به مجلس بازی و جلسه گرای خود ادامه میدهیم . این کار نتنها فواید امنیتی دارد بلکه از نظر صحی هم مفید حال ما واقع میگردد این است نظر کارشناسانه ء من . بااحترام . ریئس و اعضای مجلس با شنیدن پیشنهادات گل موره جان قند چور ، خون در رکهای شان دمید و فکر میکردی که حیات دوباره یافته اند با فریاد بلند و بلند همه با یک صدا میگفتند که بیشک زنده باد گل موره جان واقعاً که قند چور و قند گو هستی . ریئس در حالیکه از احساسات میلزید گفت من منحیث ریئس با هر کلمه پیشنهادات گل موره جان قند چور موافق هستم و میخواهم اضافه نمایم که علاوه از سایرچیزها در لست اشیای و اجناس ممنوع الدخول به صحن حمام سنگ پای ، قطعی نصوار دهن و نصوار بینی چلم  در هرشکل قیافه وپل ریش وغیره شامل گردد . شما چطور ؟ اعضای  با یک صدا گفتند شما که که موافق هستید ما صد بار موافق هستیم . به پیش به سوی تدویر مجالس عمومی و خصوصی ما در حمام های شهر .

25.09.2011

نویسنده: فضل الرحیم رحیم - پنجشنبه ۱۳٩۱/٩/۱٦

حکومت افغانستان فاسد است یا کشور افغانستان ؟

من می خواهم از کسی که این عنوان را (افغانستان یکی از 'فاسدترین کشورهای جهان' معرفی شد) در صفحه بی بی سی برای افغانستان نوشته است بپرسم که آیا در گزارش سازمان شفافیت بین الملل نوشته شده کشورافغانستان و یاحکومت افغانستان ؟ زیرا کاربرد کلمه کشور در این عنوان بی مورد و دور از تعقل می باشد افغانستان به عنوان یک کشور روی نقشه جغرافیائی زمان سالها و جود داشته نه با این نام نشان بد بلکه  در ده سال اخیر به اثر فساد پیشگی مقامات دولتی که خود آلوده با انواع و اقسام فساد هستند در چنین یک وضع اسفبار قرار گرفته بناً به جای کشور می شود نوشت حکومت افغانستان فاسد ترین حکومت جهان معرفی شد استعمال کلمه کشوردر بر گیرنده مفهوم وسیع تر می شود که تمامی باشنده های این کشور را احتوا می کند در حالیکه فساد مروج کار حلقه معینی از مقامات دولتی حاکم در افغانستان می باشد مشوره من برای کسی که چنین عنوان را غیر مسوولانه و دور از تعقل و کاربرد قلم به کار  برده این است تا قبل از همه در زمینه انتخاب کلمات برای هر عنوان دقت لازم و فهم مسلکی خود را به کار ببرد .

فضل الرحیم رحیم خبر نگار آزاد

نویسنده: فضل الرحیم رحیم - یکشنبه ۱۳٩۱/٩/۱٢

طاهر قادری از تهیه کنندگان بی‌بی‌سی فارسی

مستند "با شکسپیر از کابل تا لندن" ساخته بی‌بی‌سی فارسی جایزه بهترین برنامه امسال جوایز بین المللی یوتل‌ست را دریافت کرد.

در مراسم اهدای جوایز که شامگاه جمعه ۳۰ نوامبر، دهم آذر در شهر ونیز ایتالیا برگزار شد، بیش از ۱۰۰ شبکه جهانی در هشت بخش رقابت داشتند و یک گروه از کارشناسان مستقل بهترین کانال‌ها را در بخش‌های مختلفی همچون خبر٬ مستند٬ سینمایی٬ موسیقی٬ کودکان و ورزشی انتخاب کردند.

 

مستند "با شکسپیر از کابل تا لندن٬" با تهیه کنندگی طاهر قادری و کارگردانی هریت شاکراس به داستان ده هنرپیشه افغان می‌پردازد که در شهرکابل انتخاب شدند٬ در شهر بنگلور هند تمرین کردند و بالاخره بعد از فراز و فرودها در ماه آوریل نمایشنامه کمدی اشتباهات شکسپیر را در سالن تاریخی تئاتر شکسپیر در لندن (گلوب) اجرا کردند.

 طاهر قادری تهیه کننده‌ این مستند در مراسم اهدای جوایز درشهر ونیز حضور یافت و این جایزه را دریافت کرد.

مراسم اهدای جایزه یوتل‌ست

طاهر قادری از سختی‌های تهیه این فیلم گفته است: "برای ساخت این فیلم با یک تیم بزرگ، چندین ماه کار کردیم. تهیه فیلم در هوای برفی کابل آغاز شد و بعدا فیلمبرداری تمرین‌ها در هوای بالای ۴۰ درجه هند٬ خالی از مشکل نبود. ولی واقعا خوشحال هستم که داوران مستندم را به عنوان بهترین برنامه سال انتخاب کردند."

سایمون البری٬ یکی از داوران در مراسم اهدای جوایز در مورد انتخاب برنامه‌ها به بی‌بی‌سی گفت:"بدون شک سال ۲۰۱۲ سال تاریخی و پرماجرایی برای تلویزیون‌ها بوده است. انتخاب برنامه‌ها برای جوایز خیلی دشوار بود و ما از میان بهترین‌ها٬ بهترین‌هایشان را بر اساس ساخت و حرفه‌ای بودن انتخاب کردیم."

از میان دیگر جوایز٬ جایزه بهترین پوشش ورزشی المپیک سال ۲۰۱۲ برای شبکه ورزشی اسکای اهدا شد و همینطور جایزه بهترین شبکه موسیقی به کانال سی موزیک تی‌وی بریتانیایی تعلق گرفت.

گرفته شده از بی بی سی برای افغانستان

مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :